02 Кві 2020

Керівництво для керівників функції постачання від СIPS >> Глобальний чек-лист

менеджемент закупівлі кризовий менеджемент в прокьюременті House of Knowledge

Сьогодні кожен бізнес відчуває наріжну важливість ланцюгів постачання у кожній сфері, від постачання основних компонентів продукції до постачання електроенергії та надійного інтернет-зв’язку до вашого дому та домівок вашої команди.

Всесвітня мережа Королівського інституту закупівель та постачання CIPS постійно оновлює, формує та надає у відкритому форматі чек-листи практичних кроків, що допоможуть не забути прості відомі речі, та швидше переглянути існуючі системи.

Чорний лебідь, з яким ми зараз стикнулися, почав серйозно знеструмлювати ланцюги поставок та впливати на продуктивність бізнесу і на життя людей.  Тримати пальці схрещеними і сподіватися на краще – не вийде. “Пандемічне” планування – наріжне питання для країн та бізнесів. Усі ми повинні бути пильними, щоб зменшити наслідки пандемії завдяки зменшенню ризику, сильним стратегіям пошуку, перегляду планування та прогнозування попиту,
зі швидкістю та спритністю, що очікується від професійного управління закупівелями та постачанням.

Перевірте кожен крок. Чи працюють над цими питаннями ваші менеджери ланцюгів постачання? Якщо ви відповідаєте за supply management, честно дайте відповідь, чи зробили все можливе, аби знизити ризики та пережити цей турбулентний період?

CIPS in Ukraine
CIPS – найбільша у світі професійна організація із закупівель та поставок. Це всесвітній центр досконалості в управлінні закупівлями та постачаннями. Стандарти CIPS в закупівлях та постачаннях використовують визнані міжнародні компанії-лідери.

Чек-лист практичних кроків для керівників ланцюгів постачання

1. Визначте пріоритетні джерела постачання з високим ризиком – не лише за географією, а й за сектором / товаром / цінністю для бізнесу.

2. Проаналізуйте свій ланцюжок поставок за межами постачальників першого рівня, щоб повністю зрозуміти наскільки ви залежні від подій у постраждалих країнах та регіонах.
Наприклад, Market Dojo поділились власним RFI для ланцюгів постачання.

3. Перегляньте бізнес-підхід до інвентаризації. Наприклад, за можливості створить запаси біля власних магазинів, щоб зменшити вплив від затримок з портів, якщо це доречно. Проаналізуйте, які додаткові фінансові ресурси потрібні для цього.

4. Не покладайтеся на прогнози про постачання або поточні рівні запасів.

5. Обчисліть наскільки вистачить наявних запасів протягом прогнозованого періоду “ризику”, щоб визначити свої вузьки місця.

6. Підтримуйте канали зв’язку з вашими ключовими постачальниками.

7. Продовжуйте шукати альтернативні джерела постачання, а також альтернативні транспортні маршрути.

8. Додайте у плани можливе збільшення часу на транзит до альтернативних портів.

9. Переоцініть плани подорожей на довший період, використовуйте цифрові технології, такі як телеконференції замість зустрічей віч-на-віч, але не забувайте комунікувати з ключовими колегами та постальчальниками

10. Обчисліть будь-які додаткові витрати, які можуть виникнути через ланцюги постачання, наприклад, недопостачання товару вашим клієнтам.

В довготривалій перспективі

  • Провести аналіз та засвоїти уроки: виділити критичні сфери постачання, які можуть спричинити проблеми на майбутнє та будувати плани з “пом’якшеними наслідками”
  • Потрібно створити альянси з організаціями у вашому секторі, щоб розвивати нові ринки поставок, де є обмежена кількість постачальників або постачальники обмежені географією
  • Розподіліть свої джерела на різних постачальників у різних географіях
  • Розроблюйте більше місцевих джерел постачання.

Імпорт та експорт

Бізнеси мають враховувати фактор збільшення часу транзиту до альтернативних портів, які відкриті та є “невраженими” та подалі від джерел розповсюдження вірусу.

На момент написання цього посту інтенсивність повітряних вантажних перевезень знижується  через скорочення виробництва в Китаї, але це може бути кращим варіантом для компаній, які звикли до доставки морем, хоча, очевидно, це і більш дорогий варіант. Коли йдеться про швидке поповнення від ланцюгів поставок, аби виробничі лінії продовжували працювати або з метою поставити товари першої необхідності на полиці супермаркетів, додаткові витрати на фрахт, безумовно, вартують своїх інвестицій

Отримайте сертифікацію СIPS в Україні. Програма Diploma in Procurement & Supply – британська програма стратегічного рівня для керівників з закупівель. 
Diploma in procurement & supply

Багато підприємств розробили та мають складні глобальні ланцюги поставок, тому менеджери ланцюгів поставок повинні бути готові до того, що такі важливі або кінцеві товари, або сировину, або навіть послуги компанії будуть отримувати за довший період часу, ніж звикли, що може в свою чергу вплинути на рівень обслуговування та націнку, особливо на товари з коротким терміном зберігання.
Можливо, ви змушені будете відмовитися від товарів, що швидко псуються.

Ключовим питанням для багатьох організацій є здатність швидко приймати рішення у моменти подібних криз. Питання, які потрібно поставити керівникам та  своїм зацікавленим сторонам (stakeholders), включають:

  • Які погодження потрібно отримати, щоб якнайшвидше перевезти ваші товари через митницю?
  • Які додаткові витрати для вашого бізнесу і чи може ваша компанія їх покрити, наприклад?
  • Чи виникнуть додаткові витрати на нових постачальників чи товари, що затримуються?

Чи очікується, що підприємства будуть сплачувати штрафні санкції за несвоєчасну доставку або втратять контракти та будуть мати затримку платежів за затримку товарів, що ставить під тиск грошовий потік для бізнесу. Наслідки від цього будуть мати вплив на глобальну економіку.

Дивіться також інші статті з циклу СПЕЦПРОЕКТ: Криза чи можливості? від House of Knowledge. Ми робимо переклади найактуальніший статей від поважних організацій та авторів, збираємо коментарі та ділимося корисними порадами від світової та локальної спільноти керівників з закупівель, менеджерів ланцюгів постачання та управлінців тощо.

Коронавірус: три помилки закупівель, яких слід уникати >> СПЕЦПРОЕКТ: Криза чи можливості?

Коронавірус: 4 речі, які закупівельники мають зробити просто зараз >> Рекомендації СIPS