Навіщо керівнику проєкту міжнародний сертифікат?

Марія Старкова, керівник портфелю програм платформи міжнародних програм та сертифікацій House of Knowledge.

Чудово, коли в проекті все виходить в рамках бюджету, з необхідною якістю і в термін. Без стресу і без конфліктів в команді. І без проблем після здачі результату замовникові.

Але все ж-таки доводиться прокидатися – і знову сідати на цей палаючий велосипед, щоб розібратися з черговими технічними, фінансовими або організаційними питаннями – адже ми ж професіонали 🙂

Ще в 70-х через масу змінних в щоденній роботі керівників проектів їх почали виділяти як окрему категорію, а критерії хорошого управління проектами стали визначати як кращі практики (best practices). Через унікальність проектів те, що було добре для одного проекту, могло погубити інший, і вимоги до знань і вмінь керівників все розширювалися (і розширюються до цього дня), а сертифікацій, які могли б підтвердити такі компетенції в управлінні проектами, сьогодні більше, ніж у багатьох інших професійних сферах.

Тільки всесвітньо відомих сертифікацій вже більше десятка – і це не враховуючи програм з управління проектами від університетів Ліги плюща, курсів бізнес-шкіл, локальних сертифікацій і сертифікацій з вузькою спеціалізацією і сферою.

Ґрунтуються вони на різних підходах до управління проектами (від підходу по опису процесу до підходу за сферами компетенцій) – і при виборі своєї сертифікації часто розглядаються наступні критерії:

01

Доступність – тут мова і про можливості зареєструватися і скласти іспит, і про наявність можливості отримати підтримку в підготовці

02

Визнання та впізнання – наприклад, CCPM як метод знають практично всі PM-и, але навряд чи рекрутер швидко ідентифікує цю абревіатуру в вашому CV

03

Статус – з кожною сертифікацією і її рівнем асоціюється певний досвід кандидата, і відповідно обсяг, бюджет і охоплення проектів. Що, звичайно, не заважає отримувати кілька різних сертифікацій

04

Мова сертифікації – ряд сертифікацій доступний тільки англійською або мовою країни походження сертифікації

Сьогодні в Україні доступні  та широко відомі дві акредитації з управління проектами – американська від Project Management Institute (PMI) і європейська від International Project Management Association (IPMA). Чисто теоретично,  можливо отримати й інші сертифікації, такі як, наприклад, APM або Prince2, проте їх визнання в світі та впізнаваність у нас трохи нижче, ніж у перших двох, а процедура отримання часто набагато складніша.

І звичайно, є agile-сертифікації та конкретно scrum, які ви завжди можете додати до основоположних сертифікаціям.

Відмінності сертифікацій PMI і IPMA були закладені ще при заснуванні цих організацій, в тому числі в підході до того, як і що вони оцінюють.

PMI був заснований в 1969 році як інститут, з класичним (на той момент) американським підходом до навчання, при якому атестація від інституту була орієнтована на перевірку насамперед знань. Творці інституту йшли шляхом створення гарної системної базової освіти в управлінні проектами, і PMBoK, або звід знань в управлінні проектами від PMI, по сьогоднішній день є одним з найбільш повних, класичних і постійно оновлюваних навчальних і сертифікаційних посібників в світі. На мою особисту думку, завдяки PMBoK з’явилася можливість отримати найбільш глибокі знання для тих, хто тільки починає занурюватися в основи управління проектами – від визначення завдань в конкретному процесі проекту до складання договору на закупівлю в ньому ж.

Внаслідок історії та підходу, сертифікація PMP від ​​PMI приділяє увагу тестуванню теоретичних знань, розуміння правил і готовності їм відповідати.

IPMA зароджувався в 1964 році як спільнота професіоналів і практиків, які шукали рішення в великих міжнародних проектах та які розмовляли тоді на різних мовах. Йдеться не стільки про мовний бар’єр або малий досвід, скільки про різницю цього досвіду, підходів і глосаріїв всередині проекту, який охоплював кілька частин світу. Спільнота перетворилася в міжнародну асоціацію, яка спочатку об’єднала просто провідні інститути, організації та видатних проектних менеджерів, які готові були ділитися досвідом рішень в складних проектах. Створювався єдиний понятійний апарат, єдиний глосарій – і єдиний стандарт для керівників великих проектів.

Асоціація розросталася, її учасники стали організовуватися вже на рівні окремих країн в національні асоціації, які входять в міжнародну асоціацію, а сама Міжнародна світова асоціація знайшла своє ім’я – IPMA.

Виходячи з історії створення зрозумілий сам підхід сертифікації, створеної IPMA. Спочатку вона орієнтувалася на практиків і керівників, аналізуючи ділові якості кандидатів, поведінку і рішення в різних ситуаціях, їх результат і подальші застосування результатів ретроспектив – накопичується практичний досвід. Так з’явився всесвітній стандарт оцінки за компетенціями.

Сьогодні серед рівнів цієї сертифікації, крім стандартного статусу Project Manager, присутні і управлінські рівні – від Senior Program Manager до Portfolio Director, що підтверджують знання і навички кандидатів не тільки в проектній, а й в більш широкій управлінській сфері.

Географія походження також вплинула на сертифікації. Трохи пізніше я з задоволенням приведу схему, яку побачила у Романа Рєзнікова, для вибору сертифікації – вона враховує в тому числі і ці змінні. Якщо коротко про критерії географії – відмінності починаються на рівні мови іспиту (наприклад, всі рівні IPMA ви можете пройти на всіх мовах Європи, в той час як частину іспитів PMI можливо пройти тільки англійською). Ви плануєте працювати тільки з американським ринком – спочатку аналізуйте рівні PMI. Чи плануєте кар’єру в британських проектах – їм ближче Prince2. Орієнтуєтеся на Європу та інші країни світу – IPMA.

Порівнюючи різні типи акредитацій, необхідно в першу чергу відповісти на питання, для чого саме вам необхідна сертифікація.

Крім очевидної відповіді про отримання «папірця», важливо розуміти і додаткову цінність, яку може принести її отримання – і звичайно ж, використовувати її.

01

Безумовно, перш за все всі говорять про формалізацію знань і досвіду для поточних і потенційних роботодавців. Не забувайте, що цей статус важливий як для партнерів вашої компанії, так і для вашої команди. Статус від міжнародної поважної організації стверджує і продає вашу експертизу ще до того, як ви отримали можливість продемонструвати всі на практиці.

02

Проходження сертифікації та раніше здобутої освіти також дає можливість показати, що ви продовжуєте приділяти увагу власному розвитку. Що при існуючому навантаженні ви відкриті до знань і прагнете до закріплених результатів – і досягаєте їх в стрімкому темпі й складному ритмі сьогоднішнього життя, що є важливою якістю керівника проекту.

03

Більш того, це і можливість тверезо і незалежно оцінити себе в рамках існуючих міжнародних систем – оцінити власні технічні, управлінські знання або обидва параметри, в залежності від обраної сертифікації.

04

І, звичайно ж, це можливість систематизувати бачення, зміцнити розуміння, знання і застосування знань. Тут перш за все допоможуть різні системи підготовки та ресурси, від книг до відповідних програм.

Наприклад, в рамках програми Programme and Project Management, ви систематизуєте знання, як з точки зору процесного підходу (від старту до завершення проекту), так і за компетенціями (управління ризиками, управління фінансами, рішення «технічних» і «людських» проблем в проектах ). Студенти цієї програми – керівники з досвідом у великих компаніях і проектах (критерій отримання сертифікації, починаючи з Senior Project Manager), і безумовною перевагою є досвід колег по навчанню, який ви застосовуєте при аналізі проектів і бізнес-кейсів. І, звичайно, значущим результатом є закріплення знань, завдяки їх опрацюванню за допомогою реального проекту, який ви будете захищати в фіналі сертифікації. Програма проходить щороку навесні чи восени. Якщо ви володієте відповідним досвідом – вам точно варто уточнити деталі і дати найближчого старту програми тут.

Системне навчання при підготовці до сертифікації дозволяє зробити тверезу ревізію власних знань і умінь, додати нові інструменти ведення проекту, а правильне співтовариство – побачити нові рішення і прийняти нові підходи.

Вибирайте сертифікацію, супутнє навчання, інвестуйте в себе – і на цьому шляху ми бажаємо вам отримати не тільки бажані результати, а й задоволення від цього процесу!

І обіцяна схема ☺

IPMA Украина. Получить сертификацию. k-house.in.ua
Меню